Bilgi Almak için Hemen İletişime Geçin

HighScope eğitim yaklaşımı ABD’de David P. Weikart ve meslektaşları tarafından geliştirilen okul öncesi eğitim yaklaşımıdır. Bu yaklaşımda çocukların en fazla kendi kendilerine planlayıp uyguladıkları etkinliklerden öğrendikleri anlayış esastır.
Bir diğer deyişle, HighScope programı okul öncesi eğitiminde “etkin öğrenme” kavramını temel alır. Çocukların kendi tercihlerini yapmalarına, karar alma mekanizmalarının gelişmesine, sorumluluk almayı öğrenmelerine destek verilir. Etkin öğrenme, yaparak ve yaşayarak öğrenmedir. Çocuk tarafından başlatılan ve devam ettirilen öğrenme süreci, çocuğun yeni bir kavramı deneyimleri sonucu keşfetmesidir. Deneyim kazanırken çocuk bütün duyularını aktif olarak kullanır.

HighScope eğitim sistemi çocukların gelişimleri için önemli olan temel deneyimler ile desteklenmektedir. Temel deneyimler, çocukların bilgiyi yapılandırmalarına, gelişmekte olan becerilerini ilerletmekte yetişkinlerin sınıf programını yürütmelerine yardımcı olur.
Temel deneyimler:

  • Etkin öğrenme (aktif öğrenme)
  • Yaratıcı temsil (yaşamak, ifade etmek)
  • Dil
  • Sınıflandırma
  • Sıralama
  • Sayı
  • Alansal ilişkiler
  • Zaman

Planlama zamanı, HighScope eğitiminin önemli süreçlerindendir. Planlama zamanı çocukların çalışma(oyun) zamanında ne yapacaklarına karar verdikleri bir zaman dilimidir.

Planlama zamanı çocuklara kendilerini ve tercihlerini dile getirmeleri için yapılandırılmış, tutarlı bir fırsat verir.

Planların gerçekleştirilmesinden çocuklar sorumlu olduğu için çalışma faaliyetlerini kendileri yönetir.

Bunun sonucunda da planlama yapabildiklerini, aldıkları kararı uygulayabildiklerini, sorunu nasıl çözümlediklerini fark ederler.

HighScope programında “etkin öğrenme” olumlu yetişkin-çocuk ilişkisine bağlıdır. “Çocuklar nasıl düşünür ve sonuç çıkarırlar?” anlayışıyla yetişkin rehberlik eder.

Problem çözmek yerine problem çözme yetilerini geliştirmesini sağlamak için alternatif zemin hazırlarlar.

Haftada 2 yarım gün

Salı, Perşembe

Haftada 3 yarım gün

Pazartesi, Çarşamba, Cuma

Yarım gün eğitim saatleri

09:00 – 12:30

Tam gün eğitim saatleri

09:00 – 16:30 --- 013:00 – 16:30

Haftada 5 yarım gün

Haftada 5 tam gün

 

Okulumuz hafta içi sabah 07:45 de nöbetçi öğretmenle beraber çalışan velilerimiz için açılır ve akşam 18:00’e kadar yine nöbetçi öğretmenimizle beraber velilerimiz beklenir.