OKUL ÖNCESİ DÖNEM ÇOCUKLARININ İZLEDİKLERİ ÇİZGİ FİLMLER ÜZERİNE BİR İNCELEME:

Dünya’nın her tarafından korona virüsü haberlerini izliyor, dinliyor, takip ediyoruz. Herkes evde bir şekilde kendini meşgul etmek için verimli işler yapmaya çalışıyor. Değişik yemek tarifleri deniyoruz, zoom programı üzerinden toplu görüntülü konuşmalar, çocuklarla evde aktiviteler derken biraz da çocukların televizyonda, tablette zaman geçirmelerine tolerans gösteriyoruz. Peki, okul öncesi dönemde çizgi filmlerin çocuklar üzerinde ki etkileri nelerdir bir derleyelim.

Okul öncesi dönemdeki çocukların hayal dünyaları oldukça gelişmiştir. Bu dönemde tükenmeyen enerjileri, güçlü olma merakları bulunmaktadır ancak gerçekleri değerlendirme yetenekleri sınırlıdır. Çocukların gelişimsel özelliklerinden dolayı onları etkileyebilecek türden çeşitli çizgi filmler geliştirilmiştir. Yapılan araştırmalarda, erkek çocukların boş zamanlarında en fazla TV izlediklerini (%50.3), kız çocuklarının ise ikinci sırada(%49.4) boş zaman etkinliği olarak tercih ettiklerini bulmuşlardır. Kız çocuklarının % 30.6’sının, erkek çocukların %31.7’sinin çizgi film izlediklerini bulmuşlardır.

Çizgi filmlerin okul öncesi dönem çocukları üzerinde olumlu ve olumsuz pek çok etkisi bulunmaktadır. Bu etkiler çizgi filmlerin içeriklerinin olumlu olup olmamasıyla ilişkilidir. Televizyonun bu dönemde çok fazla izlenmesi çocuğun gelişiminde birtakım olumsuzluklara neden olabilmektedir. Bu dönemde çocuklar herhangi bir çizgi filmde gördüğü bir hareket veya olayı olduğu gibi yapmaya çalışabilir (Tümkan, 2007).

Amerikan Pediatri Akademisi (1999), iki yaşın altındaki çocukların televizyon izlememelerini, daha büyük çocukların ise günde 1-2 saat televizyon izlemelerini, ebeveynlerin de çocukların izledikleri programları denetlemelerini önermiştir (Akt; Rideout, Vandewater ve Wartella 2003).

Araştırılan bazı çizgi filmler.

Rafadan Tayfa Çizgi Filminde Şiddet Unsurlarının Yüzdelik Değerleri

Maddeler %
1. Kahramanlar, fiziksel şiddet (vurma, yaralama, öldürme vb.) kullanmaktadır. 0
2. Kahramanlar, sözel şiddet (korkutma, aşağılama, bağırma, hakaret, tehdit, lakap takma vb.) kullanmaktadır. 3
3. Kahramanlar, psikolojik şiddet (küçümseme, karalama, dışlama, alay etme vb.) kullanmaktadır. 3
4. Kötü ve haksız kahramanlar şiddet yoluyla ceza görmektedir. 0
5. Şiddet aracı olarak ateşli silah kullanılmaktadır. 0
6. Şiddet aracı olarak ateşsiz silah kullanılmaktadır. 0

Caillou Çizgi Filminde Şiddet Unsurlarının Yüzdelik Değerleri

Maddeler %
1. Kahramanlar, fiziksel şiddet (vurma, yaralama, öldürme vb.) kullanmaktadır. 0
2. Kahramanlar, sözel şiddet (korkutma, aşağılama, bağırma, hakaret, tehdit, lakap takma vb.) kullanmaktadır. 0
3. Kahramanlar, psikolojik şiddet (küçümseme, karalama, dışlama, alay etme vb.) kullanmaktadır. 0
4. Kötü ve haksız kahramanlar şiddet yoluyla ceza görmektedir. 0
5. Şiddet aracı olarak ateşli silah kullanılmaktadır. 0
6. Şiddet aracı olarak ateşsiz silah kullanılmaktadır. 0

Gelelim son zamanların en çok izlenen çizgi filmlerinden Peppa Pig i incelemeye. Yurtdışında ki makalelere bakıldığında ilk çıkan başlık; 8 reasons why Peppa Pig is the worst, Peppa Pig’in en kötü olması için 8 neden.

Birkaçına bakalım,

  1. Babasına ‘’ zavallı baba ‘’ demesi
  2. Çamurlu su birikintilerinde atlama alışkanlığı
  3. Bir oyunu kaybettiğinde durmadan sızlanması
  4. Zaman zaman arkadaşlarına kabalık yapması
  5. İğrenme belirten ‘’ıyk, öğk’’ kelimesini sık sık kullanma

Tabi bunların yanında olumsuz davranışların Peppa nın aile büyükleri tarafından uyarıldığından çok da kötü olmadığını düşünmeyenlerde var. Benim kızımda bu çizgi filmi severek izledi. Gözlemlediğim noktalar, evet su birikintilerinde zıplamak istedi (ona zarar gelmeyecek şekilde keyfini çıkarmasına müsaade ettim), kelime haznesi çok gelişti çünkü her olay örgüsü arka(dış)ses ile açıklamalı anlatılıyor. Ve evet, ıykkk öğğğ gibi sesleri çıkarıyor. Öğğğ bu acı gibi …

Herkesin evinde bir Tv, bilgisayar, tablet, telefon varken çocuklardan uzat tutamadığımız teknolojiyi yeterli zamanda kullanmalarına müsaade edebiliriz. Ayrıca youtube kanallarındansa çizgi filmlerde daha seçici olabiliyoruz.

Bu zor günlerde psikolojik anlamda sağlam durmamız için biz ebeveynler olarak kendimize de zaman ayırmalı, çocuğumuzu oyalacağını düşündüğümüz çizgi filmlerin içeriklerinden emin olup o şekilde çayımızı, kahvemizi rahatla içmeliyiz…

Sevgilerimizle,

Sağlıkla kalın.

Nice Kindergarten AilesiLeave a reply